Press "Enter" to skip to content

روز ولنتاین و گل رز قرمز

۰

هر ساله در روز ۱۴ فوریه ، در بین عاشقان کشورهای غربی جشنی گرفته می شود که عشق خود را با ارسال هدایا و یا گل سرخ به معشوق خود ابراز می کنند. نام این روز ولنتاین است .که برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت می باشد.جشن اسفندگان (سپندارمذگان) یا جشن مژده گیران یکی از جشن‌های ایرانی است که در روز ۵ اسفند برگزار می‌شود. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند.

روز ولنتاین، روز دلداد‌‌گان و عاشقان به سرعت در حال نزدیک شدن است. برای بسیاری از افراد روز ولنتاین تداعی‌گر ، شکلات با جعبه‌های قلبی شکل‌، کارت، گل‌های رز قرمز،شمع میز شام‌، الماس‌ و یا تعطیلات عاشقانه است.

اولین ولنتاین کشیشی در شهر روم بوده که حدود ‌سال ‌۲۶۹ میلادی اعدام و در ویا فلامینیا نزدیک شهر ر‌وم دفن شده است. دومین ولنتاین‌، اسقف شهر ترنی در حدود سال ۱۹۷ میلادی بوده که در زمان فرمانروایی امپراتور اورلیان آزار و شکنجه و به شهادت رسیده و در مکان دیگری در ویا فلامینیا دفن شده است. هیچ اطلاعاتی در مورد سومین ولنتاین که در آفریقا شهید شده وجود ندارد.

هر چند ویژگی‌های متمایزی بین ولنتاین روم و ولنتاین تر‌نی وجود داشته است اما هیچ اشاره عاشقانه‌ای در مورد هر یک از این ولنتاین‌های اولیه وجود ندارد‌ و حتی زمانی که عشق رومانتیک در قرن ۱۴ میلادی به یک ولنتاین دیگر ربط داده شد‌، این ارتباط انکار گردید.
در این مطلب از سایت ایران ود به دیدگاه جالب دکتر شریعتی در مورد دوست داشتن و عشق می پردازیم:
-عشق، جنون است و جنون چیزی جز خرابی و پریشانی فهمیدن و اندیشیدن نیست
اما دوست داشتن، در اوج معراجش، از سر حد عقل فراتر می‌رود و فهمیدن و اندیشیدن را نیز از زمین می‌كند و با خود به قله بلند اشراق می‌برد.

-عشق طوفانی و متلاطم و بوقلمون صفت است
اما دوست داشتن آرام و استوار و پر وقار و سرشار از نجابت

-عشق با شناسنامه بی ارتباط نیست و گذر فصل‌ها و عبور سال‌ها بر آن اثر می‌گذارد
اما دوست داشتن در ورای سن و زمان و مزاج زندگی می‌كند و بر آشیانه بلندش روز و روزگار را دستی نیست

عشق، در هر رنگی و سطحی، با زیبایی محسوس، در نهان یا آشكار رابطه دارد. چنانچه شوپنهاور می‌گوید: شما بیست سال سن بر سن معشوقتان بیفزائید، آنگاه تاثیر مستقیم آنرا بر روی احساستان مطالعه كنید
اما دوست داشتن چنان در روح غرق است و گیج وجذب زیبایی‌های روح كه زیبایی‌های محسوس را بگونه‌ای دیگر می‌بیند.

ایران ود این روز را تبریک گفته و عشق رو براتون آرزو می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *